نوشته های وبلاگ

کهکشان های حلقه‌ای

کهکشان های حلقه‌ای

ستاره‌شناسان نوع جدیدی از کهکشان ها که از نوع حلقه‌ای است را کشف کردند. این کهکشان که PGC 1000714 نام دارد، دارای یک مرکز بیضی شکل است که اطراف آن را دو حلقه بیرونی احاطه کرده‌اند. این کهکشان، اولین مورد کشف شده است که چنین ساختار عجیبی دارد.
بیشتر کهکشان‌ها در دو دسته عمده جای می‌گیرند. یکی نوع مارپیچی است که راه شیری نیز از همین گونه است. نوع دیگر بیضی‌گون است. اما شکل‌های دیگری نیز وجود دارد، همچون نوع عدسی شکل (که مابین مارپیچی و بیضی گون جای می‌گیرد)، نامنظم (که شکل خاصی ندارد) و کهکشان‌هایی با چگالی فوق‌العاده کم که به اجرام فرانشری شناخته می‌شوند.

کهکشان‌ حلقوی
کهکشان Haog که به نام کاشف آن نام گذاری شده و از نوع حلقوی است.

یکی از موارد جالب توجه در این لیست، کهکشان‌های حلقوی است. کهکشانی با یک مرکز بیضی‌گون که توسط حلقه‌ای از ستارگان احاطه شده است و ارتباط خاصی بین این دو بخش نیز دیده نمی‌شود. شاخص‌ترین مثال این دسته از کهکشان ها ، کهکشان Hoag’s object است که به افتخار کاشف آن در سال ۱۹۵۰ نام گذاری شده است. این نوع کهکشان ها بسیار نادرند و تنها ۰٫۱ درصد از کل کهکشان‌های عالم را شکل می‌دهند. به همین دلیل هر زمان یکی از آنها کشف می‌شود، سر و صدای زیادی بین ستاره‌شناسان به راه می‌افتد.
اما کشف جدید را باید به عنوان زیردسته‌ای از کهکشان‌های حلقوی به حساب آورد. چرا که کهکشان رصدشده، دارای هسته‌ای بیضی‌گون، اما به همراه دو حلقه مجزا از ستارگان است که اطراف هسته را در بر گرفته‌اند.
این جرم با نام PGC 100714 در فاصله ۳۵۹ میلیون سال نوری از ما قرار داشته و ساختار عجیبش به دانشمندان بینش جدیدی درباره چگونگی شکل‌گیری و تحول ساختار کهکشانی داده است.

PGC 100714
کهکشان تازه کشف شده که دارای دو حلقه در اطراف هسته مرکزی خود است.

با تجزیه و تحلیل ساختار کهکشان مورد نظر در طول موجهای مختلف، محققان دریافته‌اند که حلقه بیرونی متمایل به رنگ آبی بوده (جوانتر است) که سنی در حدود ۰٫۱۳ میلیارد سال دارد. هسته مرکزی اما متمایل به قرمز است (پیرتر است) که سن آن حدود ۵٫۵ میلیارد سال تخمین زده می‌شود. کشف یک حلقه ثانویه در میان این دو بخش، برای ستاره‌شناسان بسیار غیرقابل انتظار و عجیب بود.
دانشمندان هنوز درباره چگونگی شکل‌گیری کهکشان‌های حلقوی مطمئن نیستند. اما این احتمال وجود دارد که این نوع کهکشان ها نتیجه برخورد توده‌های عظیم گاز باشند. تفاوت سنی که در این دو حلقه مشاهده شده است، پیشنهاد می کند که در دو مرحله مجزا این اتفاق افتاده است. با این حال فهمیدن دقیق چگونگی شکل‌گیری این ساختار عجیب، حداقل در حال حاضر غیرممکن است.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه برای “کهکشان های حلقه‌ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.