نوشته های وبلاگ

مقیاس واقعی انفجار هسته ای چقدر است؟

مقیاس واقعی انفجار هسته ای چقدر است؟

تسلیحات هسته ای به خودی خود ترسناک هستند، اما وقتی عمیق‌تر به موضوع نگاه کرده و مقیاس واقعی انفجار هسته ای را درک کنیم، می‌بینیم بسیار ترسناک‌تر از آن چیزی است که تا کنون تصور می‌کردیم. در واقع تسلیحاتی که پس از اولین بمباران اتمی ساخته شده، بسیار قدرتمندتر از آن چیزی بود که در بمباران اتمی هیروشیما (به عنوان یک مقیاس اندازه‌گیری) شاهد آن بودیم.

بزرگترین انفجار هسته ای در تاریخ بشریت مربوط به انفجار بمب هسته ای تزار (Tsar Bomba) بود که قدرتی معادل ۵۰ مگاتن داشت و ۳۳۳۳ برابر قدرتمندتر از انفجار هسته ای هیروشیما بود.

البته روس‌ها برنامه هسته ای دیگری نیز داشتند که یک بمب اتمی با قدرتی دو برابر بیشتر از قدرت بمب تزار – ۱۰۰ مگاتن و معادل ۶۶۶۶ انفجار هسته ای هیروشیما – بود که خوش‌بختانه هیچ‌وقت آن را آزمایش نکردند! البته بمب تزار هم دست کمی از این بمب نداشت؛ روس‌ها به دلیل ترس از تخریب این بمب و تشعشعات هسته ای آن، قدرت آن را با استفاده از راهکارهایی به نصف رساندند. اما با این حال، این بمب در زمان آزمایش، منطقه‌ای که در آن رها شده بود را کاملا نابود کرد و قدرت آن در حدی بود که شیشه پنجره‌های مناطقی از نروژ و فنلاند (فاصله تقریبا ۱۰۰۰ کیلومتری) را نیز در هم شکست. بمب تزار در جزیره نوایا زملیا (Novaya Zemlya) در شمال روسیه و در فاصله ۲۰۰۰ کیلومتری مسکو آزمایش شد.
مقیاس واقعی انفجار هسته ای

مقیاس واقعی انفجار هسته ای بمبی مانند بمب B83 (که بزرگترین بمب اتمی واقع در زرادخانه هسته ای ایالات متحده است) و قارچ ابری که از این انفجار تشکیل می‌شود، ارتفاعی بیشتر از ارتفاع پروازهای تجاری خطوط هوایی دارد. در واقع مقیاس واقعی انفجار هسته ای بسیار ترسناک‌تر از آن چیزی است که تاکنون تصور می‌کردیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.