نوشته های وبلاگ

چرا گاهی ماه در طول روز مشاهده می شود؟

چرا گاهی ماه در طول روز مشاهده می شود؟

هرکس به طور کلی می داند که ماه در شب و روز چگونه عمل نموده و به چه صورت به نظر می‌رسد. درطول روز خورشید درخشان ترین چیزیست که در آسمان وجود دارد.همچنین ما می‌دانیم که ماه در طول شب، روشن‌ترین شیئ آسمان است.اما یک دقیقه صبرکنید ، ما به چه علت گاهی وقت ها ماه را در طول روز به خوبی مشاهده می کنیم؟ دلیل آن ناشی از دو عامل بزرگ می‌باشد ، روشنایی ماه و مدار ماه در اطراف زمین.این عوامل،امکان دیده شدن ماه را در طول روز ممکن می سازد. در غیر این صورت این باور که خورشید فقط مربوط به روز و ماه متعلق به شب می باشد،همچنان باقی می ماند.

ماه، روشن ترین شیئ آسمانی بعد از خورشید می باشد.اولین دلیل برای این موضوع نزدیکی زیاد به ماه به زمین در مقایسه با هر شیئ دیگر آسمانی است. خورشید تابان است به دلیل اینکه در حال سوختن با مقادیر بسیار زیادی از هیدروژن است. بنا براین برای دیده شدن احتیاج به نزدیکی زیاد به زمین ندارد.نزدیکی ماه به زمین سبب می شود که نتوانیم ماه را در طول روز نادیده بگیریم.

دومین دلیل،بازتابندگی خود ماه می باشد.اغلب ما می دانیم که ماه یک خورشید یا ستاره کوچکتر نمی باشد.در واقع ماه اساسا یک ماهواره طبیعی می باشد که ۶/۱ سایز زمین را دارا می باشد اگرچه سفید بودنش آن را بازتاب کننده نور می سازد.در اصل ماه اساسا یک آیینه بزرگ بازتاب کننده به سمت زمین است.دلیل دیگر چرخش ماه در مدارش به دور زمین می باشد.این در حالی است که برای بیشتر قسمت های ماه ،غروب آن از سمت غرب خورشید وطلوع آن از سمت شرق می باشد.البته همیشه این گونه نیست به دلیل اینکه یک مشاهده گر ماه در طول زمان در یک مکان ثابت نیست.حقیقت این است که در طول چرخه قمری ، ماه یک مسیر را در سرتاسر آسمان طی می کند.در ماه کامل،ماه دقیقا در مقابل خورشید قرار دارد وهمینطور که فاز ماه به سمت ماه نو نزدیک می شود،ماه نیز به خورشید نزدیک تر می شود که این عامل سبب می شود که امکان دیده شدن ماه در طول شب کمتر اما در طول روز بیشتر دیده شود.

بنابراین پاسخ این سوال که آیا ما می توانیم ماه را در طول روز ببینیم آن است که ماه یک بازتاب کننده قوی است ونزدیکی آن به زمین قابلیت مشاهده شدن آن را در شب وروز بیشتر می گرداند.مدار ماه قابلیت دیده شدن ماه را افزایش می دهد زیرا ماه در شروع سفر چرخش قمری خود در سرتاسر آسمان به خورشید نزدیکتر می شود. بنابراین در طول روز قابلیت دیده شدن ماه افزایش می یابد.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه برای “چرا گاهی ماه در طول روز مشاهده می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.