نوشته های وبلاگ

جمجمه قربانیان ایدئولوژی پول پوت در کامبوج

جمجمه قربانیان ایدئولوژی پول پوت در کامبوج

به مناسبت سالروز سقوط دولت خونخوار و ديكتاتوري “پول پوت” در كامبوج (۱۹۷۹م)

پس از آن كه در سال ۱۹۷۰م، حكومت قانوني كامبوج با يك كودتاي نظامي با حمايت امريكا سرنگون شد، پول پوت رهبر خِمرهاي سرخ و يارانش كه از حمايت چين برخوردار بودند، از اين فرصت استفاده كرده و با گسترش نفوذ خود، به تدريج كنترل بخش بزرگي از روستاهاي كامبوج را به دست گرفت.با تضعيف ارتش كامبوج در سال ۱۹۷۵م كه به خاطر فرار سربازان شدت يافت، خِمِرهاي سرخ پنوم پن، پايتخت كامبوج، را تصرف كردند.

تصرف پنوم پن از طرف خِمرهاي سرخ، سرآغاز فاجعهاي بود كه نه تنها در قرن بيستم، بلكه در طول تاريخ بشري، نظير آن ديده نشده است.مشخصه بارز حكومت پول پوت، استفاده از روشهاي خشونت آميز و كوچ دادن اجباري مردم شهرها به روستاها و محو هر گونه آثار و نشانه تمدن به بهانه اجراي همه اصول كمونيسم بود.در اين ميان افرادي كه كمترين مقاومتي از خود نشان ميدادند كشته ميشدند به طوري كه پول پوت، و خِمرهاي سرخ در مدت كمتر از چهار سال حكومت بر كامبوج، حدود ۲ ميليون نفر از مردم، به خصوص اتباع ويتناميتبارِ كامبوج را كشتند.

چنين فاجعه اي با توجه به نسبت جمعيت شش ميليوني كامبوج، در دوران زمامداري هيچ يك از جباران ديگر تاريخ سابقه ندارد.از اين رو، ارتش ويتنام نيز به بهانه حفظ جان اتباع خود، به كامبوج حمله برد و حكومت پول پوت را در هفتم ژانويه ۱۹۷۹م سرنگون كرد.با وجود اين، خِمِرهاي سرخ به مبارزه مسلحانه خود در قسمتهايى از كشور عليه دولت مركزي ادامه دادند.

پول پوت پس از سقوط از قدرت، در جنگلهاي شمال اين كشور ساكن شد.وي در سال ۱۹۹۵م دچار سكته شد و قسمتي از بدن او فلج گرديد. پول پوت در اين هنگام براي اينكه ثابت كند از قدرت او چيزي كاسته نشده است بر خشونت خود به زيردستان خود در گروه خمرهاي سرخ، افزود و همين خشونت بيش از حد او، باعث نارضايتي اطرافيانش شد.

در نتيجه عليه وي شوريدند و او را به دادگاه تحويل دادند. با اين حال پول پوت پس از دستگيري، قتل عام مردم را، خدمت به بشريت دانست و از آن اظهار پشيماني نكرد.لازم به ذكر است كه در تمام دوران حكومت پول پوت، تنها دولت چين بود كه از اين دولت خونريز حمايت ميكرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.