نوشته های وبلاگ

خواستگاری نادرشاه از ملکه روسیه

خواستگاری نادرشاه از ملکه روسیه

آنا ایوانوونا دختر ایوان پنجم و برادرزاده پطر کبیر است، که قبلا همسر یکی از شاهزاده‌های آلمان بود و شوهرش مرده و او بیوه بود. پس از مراجعت به روسیه، در سال ۱۷۳۰، میلادی برابر با ۱۱۴۳ ق به سلطنت روسیه رسید، و به جای کاترین زن پتر کبیر که از سلطنت خلع شد، با عنوان امپراتریس روسیه به تخت سلطنت نشست و تا سال ۱۷۴۰ برابر با ۱۱۵۴ ه .ق در آن کشور پهناور سلطنت کرد. نادرشاه سودای خواستگاری او را داشت. در تاریخ آورده اند:

هنگامی که گروهی از بازرگانان روس با «اجناس نفیسه و امتعه و اقمشه»؛ نزد نادر بار یافته بودند؛ ‌‌«… در حین حضور نواب صاحبقران از جماعت تجار و احوال و پرسش پادشاهی آقا بانو ‌(منظور آنا ایوانوانا می‌باشد) نمودند که زن چگونه پادشاهی می‌کند؟ و ارکان دولت او چگونه خدمت می‌نمایند؟ ایشان گفته بودند که پادشاهی ما به ارث می باشد؛ از زمان عیسی تا حال آباء و اجداد ما ذکوراً و اناثاً خدمت آن درگاه می‌نمایند؛ خواه زن باشد و خواه مرد که از ما طایفه خللی راه نمی‌یابد. نواب صاحبقران فرمودند که چه شود که بین ما و آن عقد ازدواج رو نماید که دولت یکی شود. تجاران عرض؛ که مژده بهتر از این نمی باشد.»

هنگامی که نمایندگان نادر نامه و پیشکش‌هایی از وی نزد «آقا بانو» بردند و امپراتور از پیشنهاد نادر مبنی بر «اتحاد و یگانگی و مواصلت فیمابین زهره و مشتری» آگاه شد در پاسخ چنین نوشت:

” ما مملکت و خود را به هیچ وجه از تو دریغ نداریم؛ اما لازم مواصلت چنان است به مذهب حضرت عیسی ( ع ) که داماد وارد حجله ناز می‌گردد. هر گاه شما اراده اتحاد و یگانگی دارید باید چند یومی به عنوان ملاقات وارد این دیار گردید و با هم نمک خورده بعد الیوم نظر به خواهش شما معمول خواهم داشت.”

از کتاب نخستین رویاروییهای اندیشه گران ایران با دو رویه تمدن بورژووازی غرب از دکتر عبدالهادی حائری؛ ص ۱۹۸

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.