نوشته های وبلاگ

بزرگترین بیابان در دنیا کدام است؟

بزرگترین بیابان در دنیا کدام است؟

برای پاسخ به این پرسش ابتدا باید بدانیم بیابان دقیقا چه جور مکانی است. به تعریف جغرافی دانان، هر منطقه ای که کمتر از ۲۵ سانتی متر بارش سالانه داشته باشد، یک بیابان بشمار می رود.

با در نظر گرفتن مناطقی از این دست، قطب جنوب بزرگترین بیابان سرد کره زمین است، در حالی که صحرای بزرگ آفریقا بزرگترین بیابان گرم بشمار می آید.

قطب جنوب با ۱۴٫۲ میلیون کیلومتر مربع مساحت (تقریبا نه برابر مساحت کشور ایران) بزرگترین بیبان دنیا است. برخی مناطق قطب جنوب مانند دره های خشک مک موردو (McMurdo) احتمالا در طی ۱۴ میلیون سال گذشته حتی یک قطره باران دریافت نکرده اند. این فقدان طولانی مدت بارش به علت دمای بسیار پایین، کوههای مجاور که مسیر ابرها را مسدود می کنند و بادهای نیرومندی است که رطوبت را از هوا می مکند.

قطب جنوب
قطب جنوب از دریچه دوربین یک هواپیمای باربری C-17 ارتش آمریکا

با این وجود برخی انواع میکروبها، خزه ها و گلسنگ ها می توانند این برودت خشک و ژرف را تحمل کنند.

قابل پیش بینی است که بیابان صحرای بزرگ، که در عرض شمال آفریقا گسترده شده است، نقطه مخالف قطب جنوب است. مساحت صحرای بزرگ ۹٫۲ میلیون کیلومتر است و با وجودی ککه برخی آن را یک برهوت می پندارند، از نظر حیات بسیار گوناگون است. چشم انداز متنوع صحرا تنها به تپه های شنی معروف آن مربوط نمی شود بلکه زمین صخره ای، نمکزارها، کوهها و دشت های وسیعی دارد که ممکن است حاوی آب باشند.

در بیابان های داغ جانوران خونسرد بیشترند زیرا دمای بدن آنها با محیط تنظیم می شوند و می توانند از گرمای داغ روز به نقب های زیرزمینی پناه ببرند. گونه های بسیاری از مارمولک های کوچک توانسته اند با این محیط خشک خود را سازگار کنند. برخی خزندگان و دوزیستان نیز وجود دارند که در طی زمانهای خشکسالی به خواب فرو می روند. در کنار مارمولک ها، مارها، عقربها، سوسک ها و مورچه ها و حتی قورباغه ها و وزغ هایی که در آبگیرهای میان صخره ها زندگی می کنند، صحرای بزرگ محل اقامت پستانداران و پرنده ها نیز هست. گوزن، شتر، یوزپلنگ، شترمرغ و روباه صحرایی تنها تعدادی از گونه های خونگرمی هستند که می‌توانند در صحرا زندگی کنند.

منبع:

https://www.livescience.com/largest-desert-on-earth

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.