نوشته های وبلاگ

انجمن طرفدار صافی زمین!!

انجمن طرفدار صافی زمین!!

انجمن طرفدار صافی زمین گروه یا گروه‌هایی هستند شکل گرفته برپایه این باور که زمین صاف است. نظریه صافی زمین را نخستین بار یک نویسنده انگلسی به نام ساموئل روباثام (۱۸۱۶–۱۸۸۴) مطرح کرد.

وی برپایه نتیجه‌گری که از آزمایش سطح بدفورد به دست آورد، یک کتابچه ۱۶ صفحه‌ای به نام ستاره‌شناسی پرسش‌گر را منتشر ساخت که بعدها آن را به یک کتاب ۴۳۰ صفحه‌ای به نام زمین، کروی نیست، گسترش داد و در آن توضیح داد که زمین همچون یک دیسک گرد و صاف است که شمال‌گان، مرکز آن است و جنوبگان، همچون دیواره‌ای از یخ، جنوب آن را فرا گرفته و خورشید و ماه به ارتفاع ۳٬۰۰۰ مایل یا ۴٬۸۰۰ کیلومتر و کیهان، ۳٬۱۰۰ مایل یا ۵٬۰۰۰ کیلومتر بر فراز آن واقع شده‌اند.

وی همچنین کتابچه دیگری با نام”مغایرت ستاره‌شناسی مدرن با نظریات کتب مقدس!!” نیز منتشر کرد و در آن بیان داشت که “کتاب مقدس، همچون ما، این نظریه را که زمین صاف و بی‌حرکت است را پذیرفته و ما نیز نباید تنها به سبب گمانه‌زنی‌های انسانی خود، آن را کنار گذاریم”.

روباثام و پیروانش همچون ویلیام کارپنتر که عقاید وی را پی گرفتند، با بهره‌گیری از فن دانش‌نمایی در مباحثه با دانشمندان زمان خود، توانستند توجه عامه را به خود جلب کنند. در یکی از این مباحثه‌ها که آلفرد راسل والاس نیز در آن شرکت داشت، آزمایش سطح بدفورد پیش کشیده شد. روباثام یک انجمن طرفدار صافی زمین در انگلستان و نیویورک بنا کرد و هزاران نسخه از کتاب زمین، کروی نیست را برای طرفدارانش فرستاد.

پس از مرگ روباثام، بانو الیزابث بلونت، همسر جناب والتر دوسودینگتون بلونت مکتشف، یک انجمن زمین صافی دیگر را بنا کرد که اهدافش «ترویج دانش مرتبط با کیهان‌زایی طبیعی در تایید کتب مقدس و برپایه پژوهش‌های علمی واقع‌گرایانه» بود. این انجمن، مجله‌ای زیر نام بررسی کروی نبودن زمین منتشر می‌کرد که تا اوائل قرن بیستم نیز فعال بود. یک مجله طرفدار زمین صافی دیگر به نام زمین: یک ماهنامه علمی و احساسی نیز از ۱۹۰۱ تا ۱۹۰۴ به سردبیری بانو بلونت انتشار می‌یافت.

انجمن میان‌کشوری پژوهش دربارهٔ صافی زمین (IFERS)، نخستین سازمان طرفدار صافی زمین، توسط ساموئل شنتون انگلیسی و به سال ۱۹۵۶ بنیان‌گذاری شد.

این انجمن بعدها توسط چارلز کی جانسون آمریکایی، که مقر اصلی سازمان را در شهر محل تولد خود یعنی لنکستر، کالیفرنیا قرار داد، رهبری می‌شد. پس از مرگ جانسون به سال ۲۰۰۱، ایده صافی زمین به سبب فقدان نمایانگی (به معنی ارائه مطلب یا presentation) کم‌رنگ شد تا اینکه در سال ۲۰۰۴ «دنیل شنتون» رهبری سازمان را به عهده گرفت. وی ادعا می‌کرد در هنگ کنگ ساکن است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.