نوشته های وبلاگ

رشته‌های کیپو، یکی از عجیب‌ترین سیستم‌های نوشتار در دنیا

رشته‌های کیپو، یکی از عجیب‌ترین سیستم‌های نوشتار در دنیا

سرخپوستان اینکا خط نوشتاری نداشتند، اما از دیرباز برای ثبت و انتقال اطلاعات از یک سری رشته‌های بهم پیوسته استفاده می‌کردند که از پشم شتر لاما بدست می‌آمد. در وی این رشته‌ها گره‌های بسیاری وجود داشت که هر گره یک کد به حساب می‌آمد. گره‌های ساده بر روی هرکدام از این رشته‌ها معرف یک عدد بودند و اعمال ریاضی ساده توسط آن‌ها صورت میگرفت.

بعدها سرخپوستان گره‌های پیچیده‌تری نیز به آن افزوده بودند که البته درک معنی آنها برای دانشمندان و پژوهشگران غیر ممکن بود. اما بدنبال کشف یک کیپو و چند برگ عتیقه در منزلی در ناپل ایتالیا مشخص شد گره‌های پیچیده کیپو ترجمه ایتالیایی و تصاویر سمبلیک خدایان اینکارا دارد. پس از رمزگشایی معلوم شد رشته‌های کیپو می‌توانستند زبان گفتاری افراد را نیز ثبت نمایند و این یکی از قدیمی‌ترین سیستم‌های دیجیتالی جهان بوده است.

متاسفانه با وجود رمزگشایی کیپوها نمونه‌های زبانی ثبت شده در کیپوها به ندرت در دسترس ما هستند چرا که به گواه تاریخ نویسان اسپانیایی ها رشته‌های کیپو را که حاوی اطلاعات مذهبی اینکایی بود می‌سوزاندند.

زبان‌هایی مانند آیمارا و کچوآ که همچنان باقی‌مانده اند بوسیله کیپوها نوشته می شدند. قدیمی‌ترین نشانه های استفاده از این سیستم دیجیتالی به حدود ۴۵۰۰ سال پیش باز می‌گردد و تا قرن هفدهم همچنان در میان سرخپوستان آمریکای جنوبی رایج بود. امروزه شکل ساده تری از آن توسط قبایل سرخپوست ساکن پرو حفظ شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.