نوشته های وبلاگ

عملیات مارکت گاردن؛ یکی از بزرگترین عملیات های هوابرد تاریخ

عملیات مارکت گاردن؛ یکی از بزرگترین عملیات های هوابرد تاریخ

این عملیات توسط متفقین( امریکا، انگلستان، فرانسه و کانادا، لهستان و مخالفان هلندی …) در پی شکست بزرگ آلمان‌ها در نبرد نرماندی و عقب‌نشینی از فرانسه با هدف اتمام کوتاه‌مدت جنگ در اروپا صورت گرفت .۱۷ سپتامبر ۱۹۴۴ بیست هزار هواپیما بر آسمان هلند که در اشغال نازی ها ست پرواز می کنند.شانس کمی دارند و می بایست پل های اصلی را تسخیر کرده و مقدمات حمله را فراهم کنند . یکی از یگان های متفقین می بایست با سرعت از پل عبور کند .
این عملیات به منظور بازگشایی تعدادی از پل های بسیار مهم و راهای رودخانه راین طراحی گشت که پیروزی در این عملیات اجازه وارد کردن ضربه سهمگین و نزدیک شدن متفقین به نیروهای نازی را خیلی ساده تر میکرد و اجازه ازادسازی هلند را به متفقین میداد و باعث رسیدن انان به قلب صنعت نازی ها میشد.این عملیات ۹ روزه ابتدا با موفقیت نیروهای متفقین انجام گشت و انان تعدادی از پل های بسیار مهم از جمله پل ها ما بین ایندهون و نیمگن رو گرفتند.
هرچند که نیروهای زمینی به علت تخریب کردن یک پل توسط نیرهای المانی بسیار دیرتر از زمان مقرر رسیدند و در انتها…این عمل باعث خسارات سنگینی برای متفقین شد.این حمله با کشته شدن ۱۵۰۰۰ تا ۱۷۰۰۰ نفر از نیروهای متفقین و شکست آن ها پایان یافت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.