نوشته های وبلاگ

چرا سوییس به کشوری بی طرف تبدیل شد؟

چرا سوییس به کشوری بی طرف تبدیل شد؟

قرن ها است که سیاست بی طرفی نظامی کشور کوچک سوئیس در امور جهانی مراعات شده است. سوئیس تنها کشور بی طرف جهان نیست. کشورهایی مانند ایرلند، اتریش و کاستاریکا نیز موضع مشابه عدم مداخله را برگزیده اند – با این حال سوییس هنوز هم از این نظر قدیمی ترین و معتبرترین کشور باقی مانده است. چگونه این کشور جایگاه بی همتایش را در سیاست های جهانی به دست آورده است؟

سابقه اولین خیز سوییس به سمت بی طرفی به سال ۱۵۱۵ میلادی برمی گردد یعنی زمانی که کنفدراسیون سوئیس به دنبال جنگ مارینیانو با فرانسه آسیب و ویرانی فراوانی متحمل شد. کنفدراسیون سوییس پس از شکست در این جنگ سیاست های توسعه طلبانه اش را رها کرد و برای حفاظت از خود به سیاست اجتناب از درگیری های آینده روی آورد. اما این جنگ های ناپلئون بود که واقعاً جایگاه سوئیس را به عنوان یک کشور بی طرف تثبیت کرد.

سوئیس در سال ۱۷۹۸ از سوی فرانسه مورد تهاجم قرار گرفت و به دنبال آن یکی از اقمار امپراتوری ناپلئون بناپارت شد و به اجبار بی طرفی اش نقض شد. اما پس از شکست ناپلئون در واترلو، قدرت های بزرگ اروپایی به این نتیجه رسیدند یک سوئیس بی طرف که به صورت منطقه ای حائل بین فرانسه و اتریش (به عنوان دولت های متخاصم) خدمت کند، به ثبات منطقه کمک می کند. قدرت های اروپایی در کنگره ۱۸۱۵ در وین، اعلامیه تأیید «بی طرفی دایمی» سوئیس در جامعه بین المللی را امضا کردند.

سوئیس

سوئیس موضع بی طرفانه اش را در طول جنگ جهانی اول حفظ کرد. در آن موقع ارتش اش را برای خدمات دهی بسیج کرد و پناهندگان را پذیرفت اما حاضر به طرفداری نظامی از هیچ طرفی نشد. در سال ۱۹۲۰، جامعه ملل (سازمانی مشابه سازمان ملل که پس از جنگ جهانی اول تشکیل شد) که تازه تشکیل شده بود به طور رسمی بی طرفی این کشور را به رسمیت شناخت و دفتر آن در ژنو تأسیس شد.

چالش مهم در برابر بی طرفی سوئیس در جنگ جهانی دوم ایجاد شد. به این ترتیب که این کشور خودش را در محاصره دولت های محور (آلمان، ایتالیا، ژاپن) دید. سوییس بی طرفی اش را به این ترتیب حفظ کرد که برای حفاظت از منافع بانکی خود از چپاول دول محور به تجارت با آلمان نازی ادامه داد. این تصمیمی بود که پس از پایان جنگ ثابت شد کاری بحث برانگیزبوده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.