نوشته های وبلاگ

زیباترین ملکه ناصرالدین شاه را بشناسید

زیباترین ملکه ناصرالدین شاه را بشناسید

این خانم زیبا جذاب ترین زن دوران ناصرالدین شاه می باشد.نام اصلی او فاطمه است. وی دختر نور محمد، از گرجیانی بود كه در زمان صفویه، اجدادش را از گرجستان كوچانده و در مازندران سكونت داده بودند. پدرش در جوانی درگذشت و از آن پس نزد عمه‏اش زندگی می‏كرد.

توسط او به حرمخانه ناصرالدین شاه قاجار (۱۲۶۴ ـ ۱۳۱۳ق) راه یافت و جیران خانم فروغالسلطنه ـ كه در آن زمان زن محبوب شاه بود ـ دختر را به خدمت خود نگاه داشت. پس از مرگ جیران كلیه اموال او به فاطمه سپرده شد. وی در دربار تصميم گرفت باسواد شود لذا دو سه نفر از ملاباجی‌های اندرون، مامور تعليم وتربيت او شدند.

در سفر سلطانیه، شاه او را صیغه كرده است (۱۲۷۶ ق) و فاطمه خانم را «انیس الدوله» لقب داده است و بعد هم مالیات شهر كاشان و دهات آن را به انیس‏الدوله واگذار كرده است و به دلیل لیاقت، كفایت، كاردانی و آداب‏دانی به تدریج موردتوجه و علاقه شاه قرار گرفت

و مقام و منزلت ممتازی در میان زنان عقدی و صیغه‏ ای شاه به دست آورده است.اولین زنی بود که به همراه شاه قاجار در اولین سفر او به فرنگ (تامسکو) رفت. انیس الدوله در واقع ملکه بود، ولی فرزندی نیاورده است. شاه او رااز ته دل و با تمام جان دوست داشت.

زنززانیس الدوله

و چندین بار خواست وی را در زمره زن های عقدی خویش درآورد، ولی انیس الدوله نپذیرفت و اظهار داشت که نمی‌خواهد ساعت سعد زناشویی خود را بر هم زند.انیس الدوله، به همراه شاه و همراهان وی از راه انزلی عازم اروپا شدند، اما چون موضوع حجاب انیس الدوله مطرح بوده است و ظاهری کاملا متفاوت با زنان اروپایی داشته است، به اجبار او را از مسکو به تهران بازگرداندند اما شاه به حدی به او فکر می‌کرد که به هنگام سفر به انجلیز پیکره‌ای از خود را به همراه کارت پستالی برای او فرستاد، این البته به جهت روزی بود که در بلاد فرنگ عشاق برای معشوق انجام می‌دهند تا نشان دهند فکرشان به او مشغول می باشد.

مطالب مرتبط

3 دیدگاه برای “زیباترین ملکه ناصرالدین شاه را بشناسید

  1. ای کاش عکسی از جیران زنی که ناصرالدین انیس الدوله را تنها به خاطر اندک شباهت چشمانش به او به همسری خویش در آورد هم پیدا میشد.انیس الدوله حتی نتوانست شاه را راضی کند عنوان فروغ السلطنه که به جیران داده شده بود را به او هم بدهد.پس از آنکه ناصرادین شاه تیر خورد هم خود را به قبر جیران رساند و همانجا مرد.

  2. دا ناصرالدین هیچ وقت لقب جیران ب کسی نداد و انیس الدوله بخاطر شباهتش ب جیران زن شاه نشد اون دختر باغبان باشی بود :/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.