نوشته های وبلاگ

زمین از ترکیب دو سیاره شکل گرفته است !

زمین از ترکیب دو سیاره شکل گرفته است !

بر اساس تحقیق جدیدی که دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) انجام داده اند، زمین از ترکیب دو سیاره شکل گرفته است.طبق این مطالعات یک جنین سیاره ای به نام Theia در اوایل شکل گیری کره زمین به آن برخورد کرده و به دو نیم تقسیم شده است. نیمی از ان با زمین ترکیب شده و نیمی دیگر قمر کره زمین یا همان ماه را به وجود آورده است.

دانشمندان قبلا نیز سر نخ هایی از برخورد Theia و کره زمین پیدا کرده بودند ولی گمان می کردند که آن یک برخورد آرام بوده است. ولی طبق نتایج تحقیقات جدید برخورد آن ها بسیار شدید و شکننده بوده است.

اگر برخورد Theia و کره زمین آرام بوده باشد باید قسمت بزرگی از آن ماه را به وجود آورده باشد در حالی که قسمت بزرگتر آن با زمین ترکیب شده است.

ادوارد یانگ استاد دانشگاه UCLA در رشته ژئو شیمی و کیهان شناسی و رهبر مدیریت کننده این تحقیق می گوید: ما هیچ تفاوتی بین ایزوتوپ های اکسیژن کره زمین و کره ماه پیدا نکرده ایم و ساختار آن ها یکسان هستند.

زمین و Theia

او می افزاید: Theia به طور مساوی تقسیم شده و کامل با زمین و ماه ترکیب شده است. به همین دلیل است که ما اثر متفاوتی از Theia روی کره ماه نسبت به زمین نمی بینیم.از این رو می توان گفت که کره زمین ترکیبی از دو سیاره است: زمین و Theia

برخی از دانشمندان از جمله ادوارد یانگ معتقدند که Theia سیاره به اندازه سیاره زمین بوده و در صورتی که این برخورد اتفاق نمی افتاد این سیاره به رشد خود ادامه می داد و بزرگتر می شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.