نوشته های وبلاگ

آفتاب در سرزمین های انگلستان هرگز غروب نمیکند

آفتاب در سرزمین های انگلستان هرگز غروب نمیکند

جمله معروف بالا درباره سرزمین های عظیم تحت استعمار انگلستان در عصر ملکه ویکتوریا رواج یافت.ویکتوریا بیش از شصت و سه سال ملکه بود و در تمام تاریخ بریتانیا طولانی‌ترین دوره سلطنت را داراست. دوره حکومت او با گسترش عظیم امپراتوری بریتانیا همراه بود. دوره ویکتوریایی در اوج انقلاب صنعتی بود، دوره‌ای از تغییرات عظیم اجتماعی، اقتصادی و فناوری در پادشاهی متحد.
۱۷۳ سال پیش در روز ۲۰ ژوئن سال ۱۸۳۷ میلادی ویکتوریا بر تخت سلطنت بریتانیا نشست. ویکتوریا در پی مرگ عمویش ویلیام چهارم که دارای فرزندی نبود، به عنوان جانشین بلافصل وی در سن ۱۸ سالگی ملکه بریتانیا شد. ملکه ویکتوریا در روز ۲۸ ژوئن سال ۱۸۳۸ میلادی در کلیسای وست مینستر رسما تاجگذاری کرد.

او در ۱۰ فوریه ۱۸۴۰ میلادی با پسردایی‌اش پرنس آلبرت دوساکس – کوبورگ – گوتا ازدواج کرد. زوج سلطنتی صاحب نه فرزند به اسامی ویکتوریا، ادوارد، آلیس، آلفرد، هلنا، لوییز، آرتور، لئوپلد و بئاتریس شدند. ۲۱ سال پس از ازدواج آنها پرنس آلبرت در سن ۴۲ سالگی در ۱۴ دسامبر ۱۸۶۱ میلادی بر اثر ابتلا به بیماری تیفوئید(حصبه) در گذشت.

ملکه ویکتوریا
ملکه ویکتوریا در کنار خدمتکار هندی اش

ویکتوریا در پی مرگ شوهر مدت ۱۰ سال کنج انزوا را برگزید و به ندرت از کاخ خود خارج می شد. وی بیش از چهل سال پس از مرگ شوهرش همواره سوگوار بود و لباس سیاه را از تن درنیاورد. البته آشکار شدن (شایعه) رابطه او با خدمتکار هندی اش افتضاح اخلاقی را به بار آورد.

در دوران سلطنت ویکتوریا، بریتانیا به ابرقدرت دنیا تبدیل شد و دامنه متصرفات خود را در آفریقا و آسیا گسترش داد. ملکه ویکتوریا در ۲۲ ژانویه سال ۱۹۰۱ میلادی در سن ۸۲ سالگی در خانه خود اوزبورن در جزیره وایت انگلستان به مرگ طبیعی درگذشت.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه برای “آفتاب در سرزمین های انگلستان هرگز غروب نمیکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.